Podpis elektroniczny - najczęściej zadawane pytania

Kliknij w wybrane pytanie, aby rozwinąć i przeczytać odpowiedź

W dużym skrócie podpis elektroniczny ma taką samą moc prawną jak podpis odręczny. Jest to natomiast znacznie prostsza forma np. zawierania umów, czy prowadzenia korespondencji z podmiotami publicznymi (m.in. e-deklaracje, ZUS, wysyłka JPK).

Elektroniczna forma posiada ciąg zaszyfrowanych danych, która jest integralna i niezaprzeczalna jeżeli chodzi o tożsamość osoby podpisującej dokument.

Umów się z nami na ktrókie spotkanie. Wybierz zestaw, który będzie dla Ciebie odpowiedni. Wspólnie przygotujemy umowę i zweryfikujemy Twoją tożsamość. Podpisane dokumenty będą musiały trafić do Certum. To ono jest odpowiedzialne za wydanie Twojego e-podpisu. Po pozytywnej weryfikacji, na swój adres mailowy otrzymasz certyfikat w postaci kodu. Ostatnim krokiem jest wgranie certyfikatu na kartę lub aplikację (zależy jaką opcję wybrałeś przy zakupie). Spokojnie, całą instrukcję znajdziesz w treści maila. Nadajesz PIN i gotowe!

Sam zestaw nie posiada certyfikatu. Nie możesz zatem jeszcze podpisywać dokumentów. Zestaw to jedynie narzędzie, które jest miejscem do przechowywania certyfikatu kwalifikowanego, czyli Twojego spersonalizowanego e-podpisu. Rozwiń pytanie wyżej i przeczytaj, jak wygląda proces uzyskiwania podpisu elektronicznego.

To zależy. Jeżeli bardzo chcesz, to tak, choć jesteśmy właśnie po to, aby załatwić za Ciebie wszystkie formalności. 

Jeśli natomiast miałeś już wygenerowane dokumenty i potwierdziłeś swoją tożsamość u notariusza, musisz wysłać je sam do Centrum Certyfikacji. Zalecamy przejść cały proces u nas, na pewno będzie łatwiej i szybciej.

Jeśli posiadasz obywatelstwo polskie, numer PESEL jest konieczny. Jeżeli natomiast go nie posiadasz (np. jesteś obcokrajowcem), to nie ma żadnych przeciwwskazań, aby go uzyskać. Pamiętaj jednak, że niektóre Urzędy go wymagają. Urząd Skarbowy nie przyjmie dokumentów opieczętowanych e-podpisem bez NIP-u lub numeru PESEL. Warto zatem zastanowić się, czy na pewno nie będziesz chciał wykorzystywać podpisu elektronicznego w tym celu w przyszłości.

Niestety nie. PESEL to bardzo istotna informacja w certyfikacie. Jeżeli jej od początku nie umieścimy, nie możemy jej później dodać. Potrzebny byłby do tego zupełnie nowy certyfikat, co wiąże się z poniesieniem dodatkowych kosztów i przejściem całej procedury od samego początku.

Najbardziej popularny to certyfikat uniwersalny, inaczej zwany osobistym. Widoczne dane dotyczą głównie Twojego imienia i nazwiska. Możemy go wykorzystywać w imieniu własnym, jak i w imieniu firmy, którą reprezentujemy.

Druga możliwość to certyfikat firmowy. Tutaj oprócz imienia i nazwiska znajdują się również dane firmy (nazwa, adres, REGON i NIP). W tym przypadku możemy posługiwać się certyfikatem wyłącznie w imieniu jednej, konkretnej firmy.

Certyfikat firmowy stosują w większości organy władzy publicznej np. premier, prezydent, burmistrz, wojewoda itp.

Jeżeli chcemy brać udział w przetargach, warto też zwrócić uwagę na stawiane wymogi oraz ich dokładną specyfikację. Być może wtedy również będzie wymagany certyfikat z danymi firmy.

Na całkowity koszt podpisu elektronicznego składa się: zestaw, aktywacja oraz weryfikacja tożsamości. Nasz dojazd do Ciebie jest gratis 🙂

Tak naprawdę zależy to od Twoich potrzeb. Jeżeli całkiem nieźle radzisz sobie z obsługą smartfona i komputera, to zdecydowanie polecamy opcję podpisu elektronicznego w chmurze, czyli SimplySign. Dzięki aplikacji w telefonie możesz korzystać z e-podpisu zawsze i w każdym miejscu z dostępem do internetu. To jedyne takie rozwiązanie w Polsce.

Jeżeli wolisz tradycyjne rozwiązania i lubisz mieć dodatkowe urządzenia, polecamy Zestaw MINI z fizycznym czytnikiem i kartą. My doradzamy, decyzję podejmujesz Ty.

Czas wyrobienia podpisu elektronicznego wynosi od 30 minut do 7 dni od otrzymania dokumentów przez Certum. Co to oznacza? Po dokonaniu wszystkich formalności, czyli podpisania papierowej umowy przez osobę ubiegającą się o podpis oraz osobę upoważnioną do tej czynności, wysyłane są dokumenty do Centrum Certyfikacji. Najszybsza opcja (TURBO) to jedynie od 30 do 60 minut. Przygotowane dokumenty wysyłamy do Centrum Certyfikacji drogą elektroniczną w celu ich sprawdzenia i wydania certyfikatu. W trybie Ekspres trwa to od 24h do 48h, a w pakiecie Ekonomicznym dokumenty wysyłane są listownie i wtedy jest to 7 dni od momentu wpłynięcia dokumentów do Certum.

Okres ważności podpisu elektronicznego wybierasz w momencie zakupu zestawu - na 1 rok lub 2 lata i biegnie on od momentu jego wydania. Pod koniec upływu tego czasu możesz certyfikat odnowić na kolejny okres. Odnowienie e-podpisu jest tańsze od uzyskania nowego. Jeśli twój e-podpis całkowicie wygaśnie, będziesz mógł jedynie wyrobić nowy.

W przypadku certyfikatu osobistego potrzebujesz jedynie ważnego dowodu osobistego lub paszportu.

W przypadku certyfikatu firmowego wymagany jest:

  1. ważny dowód osobisty lub paszport
  2. wyciąg z KRS-u lub CEiDG
  3. pełnomocnictwo - jeżeli go potrzebujesz, zdarza się, że również dokument nadania NIP-u i REGONU firmy.

W przypadku osób piastujących stanowiska publiczne - dokument powołania lub mianowania na dane stanowisko.

Są dwa rodzaje podpisywania dokumentów: podpis zewnętrzny i wewnętrzny. Sposób składania podpisów można łatwo wybrać w programie do e-podpisów SmartSign (znajdziesz go w ustawieniach). Jeżeli będzie Ci zależało na graficznej formie swojego podpisu, możesz ustawić tzw. faksymile, czyli Twój odręczny podpis umieszczony np. w graficznej formie za pomocą obrazka JPG.

Podpisać umowę może jedynie osoba, na którą będzie wydawany certyfikat. To jej tożsamość jest weryfikowana na spotkaniu zgodnie z  potwierdzającym to dokumentem.

Niestety nie. Ze względu na bezpieczeństwo zgubioną kartę z podpisem elektronicznym powinno się (najlepiej dość szybko) unieważnić, a następnie wyrobić nowy certyfikat. Certum nie wydaje duplikatów, jak to jest w przypadku operatorów telefonii komórkowych. Dlatego tak ważne jest odpowiednie dbanie i przechowywanie sprzętu.

Nie. Jeżeli zmieniłeś nazwisko, musisz wyrobić nowy certyfikat i przejść całą procedurę weryfikacji tożsamości od początku.

Nadal potrzebujesz pomocy?

Słuchawka telefoniczna - kontakt z TwójPodpis.pl - podpisy elektroniczne

Zadzwoń: 507 448 442

To najszybsza i najłatwiejsza forma. Pracujemy od 9 do 17.

Kontakt e-mail z TwójPodpis.pl - podpis elektroniczny w Warszawie

Napisz: kontakt@twojpodpis.pl

To najlepszy sposób poza godzinami naszej pracy.

Kontakt przez chat on-line z TwójPodpis.pl - podpisy elektroniczne

Porozmawiaj z nami na czacie

Widzisz to okienko w prawym dolnym rogu? Kliknij i uruchom czat on-line.

Jak zamówić lub wyrobić podpis elektroniczny w Warszawie

Kim jesteśmy?

TwójPodpis.pl to mobilny punkt, dzięki któremu uzyskasz podpis elektroniczny w Warszawie bez wychodzenia z domu. Szybko, z profesjonalną i fachową obsługą. Jesteśmy certyfikowanym Partnerem Certum by Asseco. Działamy na terenie stolicy.

Kontakt

  • Właścicielem marki TwójPodpis.pl jest Brandigence Kamil Newczyński NIP: 5242541506 REGON: 380639957
  • kontakt@twojpodpis.pl
  • 507 448 442
© 2019 TwójPodpis.pl